Life & Style Magazine

Πήρα το χάπι της επόμενης ημέρας και μετά είχα αιμορραγία. Είναι φυσιολογικό;

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Στις 19 του μήνα είχαμε ατύχημα με το προφυλακτικό, το οποίο έσπασε και την επόμενη μέρα το πρωί (μέσα στο 12ωρο) πήρα το χάπι της επόμενης ημέρας. Έπειτα από 5 ημέρες παρουσίασα αιμορραγία, όχι σαν να έχω περίοδο αλλά με πόνους περιόδου. Η τελευταία μου περίοδος ήταν στις 10 του μήνα όποτε τώρα την περιμένω κάπου στις 8 του Γενάρη. Είναι φυσιολογική αυτή η αιμορραγία; Σας ευχαριστώ. 

Πήρα το χάπι της επόμενης ημέρας και μετά είχα αιμορραγία. Είναι φυσιολογικό;

Το χάπι της επόμενης ημέρας αποτρέπει την εγκυμοσύνη, δημιουργώντας αυτό που είχατε, έλευση περιόδου ή αιμορραγία. Είναι φυσιολογικό να υπάρχει κάτι τέτοιο και αποτελεί ένδειξη της δράσης του φαρμάκου. Δηλαδή προκαλεί κατάρρευση του ενδομητρίου και συνεπώς αυτό τον μήνα δεν μπορείτε να μείνετε έγκυος.

*O Δρ. Θεοδόσης Αρκουλής είναι Μαιευτήρας-Γυναικολόγος, Ειδικός στην Εξωσωματική Γονιμοποίηση, Επικεφαλής του Κέντρου Εξωσωματικής Γονιμοποίησης Πειραιά «Μίτωση».

Κάντε τη δική σας ερώτηση στους ειδικούς του Mama365.gr

 

Οι ανωτέρω πληροφορίες απευθύνονται μόνο για γενική χρήση. Οι πληροφορίες που παρέχονται δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για την διάγνωση, θεραπεία, περίθαλψη ή πρόληψη οποιασδήποτε νόσου χωρίς την συμβουλή εξειδικευμένου ιατρού και δεν αντικαθιστούν την ιατρική εξέταση και την ιατρική συμβουλή .Θα πρέπει να συμβουλεύεστε άμεσα ειδικό ιατρό για οποιοδήποτε πρόβλημα ή ζήτημα που σας απασχολεί. Ποτέ μην παραβλέψετε ή τροποποιήσετε ολικώς ή μερικώς ιατρική συμβουλή ή αναβάλλετε να συμβουλευθείτε ειδικευμένο ιατρό του ανωτέρω άρθρου. Ο συντάκτης του άρθρου δεν φέρει οιαδήποτε ευθύνη για οποιαδήποτε ενέργεια ή παράλειψη βασισμένη στις πληροφορίες και τα δεδομένα αυτού του δικτυακού τόπου.